DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 26.06.2022 08:09:01

TJ Sokol Záblatí

Historie

 

HISTORIE KLUBU

Oddíl vznikl v roce 1969. Tehdejším prvním předsedou oddílu byl zvolen 1. 8. 1969 Josef Kolafa. Ještě v témže roce bylo postaveno nové hřiště a začala výstavba sociálního zařízení. Dále u vzniku fotbalu Záblatí stáli: Dvořák František, Kolafa Vojtěch, Pavlík Milan, Janošťák Josef, dále pak Sarauer Alois, Janošťák Antonín a mnozí další. Tým začal v té době v okresní soutěži, byl bez trenéra a skončil poslední. Do konce roku odehrálo mužstvo 7 zápasů – bez výhry, 2 remízy a 5 proher. Nejlepšími střelci tehdy byli Pavlík V. a Janošťák J. se 2 góly. 

V dalších letech hrálo mužstvo TJ Sokol Záblatí okresní přebor. V letech 1972/73 odehrálo svoji první sezónu i družstvo žáků, které se v sezónách 1981/82 a 1983/84 stalo přeborníky okresu, tehdy však bylo spojeno se žáky Lažišť. V sezóně 1987/88 se žáci pod vedením trenéra Stejkozy stali přeborníky okresu poprvé samostatně jako Záblatí.   Od roku 1988 byl založen i dorost TJ Sokol, který se stal přeborníkem okresu v roce 1993.

  Velkým mezníkem v historii klubu byl rok 1982. Klub TJ Sokol Záblatí vyhrál okresní přebor a postoupil do I.A třídy. Poprvé se tak v Záblatí hrála krajská soutěž. I když mužstvo po roce hned sestoupilo, byl to první větší úspěch a veliká zkušenost s fotbalem na vyšší úrovni.

  V roce 1982 proběhly první kontakty mezi TJ Sokol a německým týmem z Oberweissbachu. Přátelství a vzájemné návštěvy obou týmů trvají úspěšně a bez problémů dodnes

Od roku 1987 do roku 1993 se v Záblatí hrála I.B třída. Po sestupu se mužstvo po 2 letech do I. B třídy vrátilo, ale ihned sestoupilo. V té době probíhala v týmu generační výměna.

  Od roku 1983 začalo fungovat i „B“ mužstvo. Tři roky hrálo okresní soutěž a potom jen přátelská a příležitostná utkání. Od roku 1995 opět soutěžně a postupu „A“ mužstva do I.B třídy postoupilo i „B“ mužstvo po odřeknutí několika týmů do vyšší soutěže. Další rok však muselo zpátky do soutěže kvůli sestupu áčka.

Po sestupu z I.B třídy v roce 1996 byla snaha vrátit se co nejdříve zpět. V roce 1997 skončilo „A“  mužstvo čtvrté, když postupovali Netolice „B“. V dalším roce byl tým také jen kousek od postupu skončil třetí a jen zbytečnými ztrátami na konci soutěže přišel o postup, protože se na konec postupovalo i ze druhého místa (1. Zdíkov, 2. Vlachovo Březí)

Vše si však TJ Sokol Záblatí vynahradil v roce 1999. V roce 30. výročí založení klubu se záblatským povedla vynikající věc, když „A“ tým si zajistil postup do I.B třídy kolo před konce remízou v domácím prostředí se Šumavskými Hošticemi 0:0 (byla to vůbec první ztráta v letošní sezóně na domácím hřišti) a „B“ tým vlastně čekal na výsledky áčka, protože už několik kol před koncem jej ohrožovali jen mužstva Š. Hoštic „B“ a Volar „B“, ale ti nemohli postoupit do okresního přeboru vzhledem k účasti jejich „A“ mužstev v této soutěži. Takže hned dvojí postup.Tomu také odpovídaly bouřlivé oslavy v bufetu u Pavla Sosny, na sále a v hospodě „U Pepíka“ a i v jiných zařízeních v celém okrese.

Sezóna 1999/2000 se mužstvům ve vyšších soutěžích vydařila. „A“ si z domácího hřiště udělalo nedobytnou tvrz a bylo velikým oživením I. B třídy, kde předvádělo velmi útočný fotbal. Zvláště na mužstva ze strakonického okresu se nám dařilo a tyto jsme z domácího pažitu vyprovázely velikými příděly. Další dva ročníky I. B třídy Sokol bojuje o čelní příčky a protože nemá problémy se záchranou a předvádí oku lahodící fotbal návštěvy diváků na některá utkání se vyrovnají i divizím(př. derby s Lažištěma navštívilo 220 lidí).

  V sezóně 2002/03 přichází obměna trenéra u „A“ mužstva za pracovně zaneprázdněného Šántu přichází trenér Jeřábek Zdeněk, který několik let úspěšně trénoval divizní Tatran Prachatice. Podzim se nevydařil, ale vstup do jarních bojů byl převratný, prvních 8 kol mužstvo neokusilo hořkost porážky a ve 20. kole po vítězství ve Vitějovicích 1:2 se Sokol dostal do čela I. B třídy skup. B .( viz tabulka)

   Bohužel role favorita s mužstvem zahýbala po psychické stránce a další 2 domácí utkání nezvládlo, dostalo se do krize a zbytek soutěže dohrálo v křeči. Je to veliká škoda, ale kluci se přesvědčili, že mají na boj o čelo tabulky, ale fotbal není jen o hraní, ale i o dalších faktorech, které k němu patří. Toto zklamání neunesl trenér Jeřábek a u mužstva po sezóně skončil(ze zdravotních důvodů).

  Poté se na post trenéra se vrací nám všem znám Šánta Štefan k sobě jako asistenta přibral Formánka Jiřího st. a mužstvo chce bojovat v klidném středu a připravovat se na „snad“ budoucí postup, který bychom tak rádi vykopali. Mužstvo bylo doplněno z Prachatic o Burzu Tomáše a ostrostřelce Romana Nedvídka, který za necelé 2 sezóny vstřelil 65 gólů, nejen obránci a brankáři z našeho útočníka mají strach, ale jeho obdivuhodnou bilanci sleduje „zatím“ nejlepší střelec historie Sokola Záblatí Jiří Pavlík, který se v téže sezóně stal po valné hromadě předsedou(prezidentem) klubu, kde vystřídal svého bratra Milana.